EP-vita: Brüsszel csírájában fojtaná el a magyar átláthatósági törekvéseket

2025. május 21. 16:23

Nagyon nem szeretnék, ha kiderülne, kik rejtőznek a „független” és „civil” lózungok mögött.

2025. május 21. 16:23
null

A „jogállamiság folyamatos visszalépése” miatt fejezte ki aggodalmát május 20-án az Európai Parlament magyarországi jelentéstevője, Tineke Strik, és jelezte, hogy 21-én brüsszeli plenáris ülésén sürgős vitát kezdeményez a magyar Magyarország új átláthatósági törvényjavaslatáról.

Ezt is ajánljuk a témában

Az EP mai ülésén, Strik várakozásainak megfelelően össze is gyűlt az ehhez szükséges többség, ahogy azt előre sejteni lehetett, a LIBE-bizottság budapesti útján magukat képviseltető frakciók támogatták a holland zöldpárti EP-képviselő javaslatát.

A parlament igazságügyi bizottsága május 19-én vette tárgysorozatba az átláthatósági törvénytervezetet. A törvény elfogadása után a külföldről finanszírozott médiumok és civil szervezetek listára kerülhetnének, és bírsággal sújthatnák őket, ha külföldi beavatkozást feltételeznek velük kapcsolatban a magyar hatóságok. A magyar törvényhozás június 10-én dönthet a javaslatról. Az Európai Bizottság egyelőre nem kommentálta a törvénytervezet tartalmát, mondván, hogy a jogi elemzésre akkor kerül sor, amikor a magyar parlament elfogadja a törvényt.

A Magyarországról szóló napirend-módosítás kapcsán Strik nyitotta meg az össztüzet:

A magyar kormány orosz típusú elnyomás felé sodródik, az általuk benyújtott törvényjavaslat pedig civil szervezetektől és médiumoktól zárhatja el a külföldi támogatásokat, így az EU-s forrásokat is”

– fogalmazott a zöldpárti képviselő, aki kérte, hogy az EP vegye napirendre a kérdést.

A Magyarországgal szembeni politikai boszorkányüldözés egy olyan törvénytervezet alapján zajlik, amit még el sem fogadtak”

– érvelt a napirendre vétel ellen László András, a Fidesz EP-képviselője, hozzátéve:

Jól dokumentált, hogy milyen külföldi beavatkozást és nyomásgyakorlást alkalmaztak Magyarország és Lengyelország ellen is a legutóbbi választásokon a Soros Györgyhöz kötődő külföldi szervezetek. Hogy ennek miként állunk ellen, az a mi döntésünk.”

A levezető elnök ezen a ponton megvonta a szót a magyar képviselőtől.

Terítéken a magyar kérdés

A Magyarországról szóló vita végül este hat órakor vette kezdetét.

A jogállamiság az európai közös értékek lényege, megvédése és előmozdítása közös felelősségünk, ezért is fontosak a magyarországi fejlemények”

– jelentette ki Európai Tanács soros elnöke, Adam Szłapka, aki közölte, hogy az Általános Ügyek Tanácsa jövő héten a 7-es cikkely-eljárás keretében tárgyalja majd a kérdést. Hozzátette: „ez fontos alkalom lesz arra, hogy konkrétan is eszmét tudjunk cserélni Magyarországgal.”

Michael McGrath, ír politikus, az EU igazságügyi biztosa is hitet tett a demokrácia fontossága mellett, és alapvető jognak nevezte a szólás- és a gyülekezési szabadságot.

Szerinte az állampolgároknak saját véleményüket kell kialakítaniuk, sokszínű információforrások segítségével, és a demokráciához hozzátartoznak a véleménykülönbségek.

A civil szervezetek és a független sajtó fontos szerepet játszanak a fékek és ellensúlyok rendszerében és a hatalmon lévők elszámoltatásában”

– fogalmazott McGrath, hozzátéve: „az Európai Bizottság mindig is erősíteni akarta a civil társadalmak erejét, hogy őrei legyenek a kollektív demokráciának. Ha a cél a civilek gyengítése és megbélyegzése, azt elítéljük.”

Kiemelte, hogy az átláthatóság nagyon fontos egy demokráciában, de se ezzel, se az elszámoltathatósággal nem lehet visszaélni. „Nem fogunk habozni, és lépéseket teszünk azért, hogy érvényt szerezzünk az alapvető európai demokratikus jogoknak” – ígérte az igazságügyi biztos, aki a gyermekvédelmi törvényt is kritizált a felszólalásában.

Tarr Zoltán, a Tisza néppárti EP-képviselője leszögezte, hogy „szándékunk és akaratunk ellenére” kell ismét „az Orbán-rezsim sokadik, mélyen demokráciaellenes lépésével” foglalkoznia az EP-nek.

Szerinte a „cenzúratörvénnyel” a kormány „emeli a tétet”, mert a Tisza népszerűsége miatt „érzi a vesztét” és „kapaszkodik a hatalomba”.

A politikus szerint a törvénytervezet a magyar kormány visszaéléseiről, hibáiról és a megélhetési válságról próbálja elterelni a figyelmet.

A törvénytervezet egy újabb putyini eszköz arra, hogy a Fidesz-csatlósok önkényesen bárkit idegen ügynöknek bélyegezzenek, megalapozott gyanú nélkül”

– jelentette ki a képviselő, aki a kritikus hangok elhallgattatása veszélyezteti a választások szabadságát és tisztaságát. Orbán Viktor szerinte félelem helyett ellenállásba ütközött.

Nem elég a morális felháborodás, tettekre van szükség”

– címezte a szavait az Európai Bizottságnak.

A magyar kormány azt gondolja, hogy nem az a baj, hogy szétlopták és tönkretették Magyarországot, hanem, hogy az újság ezt megírja”

– ezt már Molnár Csaba, a DK politikusa jelentette ki.

Az S&D frakció tagja szintén a putyini cenzúratörvényhez hasonlította az átláthatósági tervezetet.

Szerinte a törvény alapján bárki ellen eljárás indulhat, aki „vitatja a Fidesz populista, szélsőjobboldali ideológiáját”. Úgy vélte, az a kérdés, tényleg létezik-e az Európai Unió, „ha be lehet tiltani a szabad sajtót, és bármit meg lehet tenni európai uniós állampolgárokkal szemben”?

Az unió indítson el, és csináljon végig minden eljárást az Orbán-kormány ellen, a magyar emberek védelmében, mert ez az unió dolga, ezt követelik tőle a magyar emberek”

– szögezte le Molnár Csaba.

A magyar kormány nem kér az európai USAID-ből

Dömötör Csaba, a Fidesz EP-képviselője örömét fejezte ki, hogy „végre lehet vitatkozni az átláthatóságról” Brüsszelben, amit szerinte eddig nem nagyon engedtek.

Az Európai Bizottság az elmúlt években az amerikai USAID mintájára kialakított egy pénzelosztási rendszert: liberális, baloldali aktivista csoportokat pénzelnek, amelyek ezután politikai tevékenységet végeznek”

– mutatott rá a kormánypárti képviselő, hozzátéve, hogy erre főleg választások idején kerül sor.

Összesen 37 ezer szerződést kötöttek, 17 milliárd euró értékben”

– hívta fel a figyelmet Dömötör Csaba, aki hangsúlyozta, olyan szervezetek kapják a pénz, amelyek perelik a határaikat védő kormányokat, vagy az Európai Bizottság nevében lobbiznak a gazdák ellen.

Vagy lejárató anyagokat készítenek a hazámtól, hogy erre hivatkozva visszatartsák az uniós forrásokat”

– emelte ki a Fidesz képviselője, aki szerint a pénzekből csak baloldali és liberális, tényellenőröknek mondott cenzorok, médiumok és civil szervezetek kapnak pénzt, amik szerinte pár hétig sem tudnak működni ezek nélkül a források nélkül.

Az átláthatósági törvényt a hasonló amerikai szabályozáshoz hasonlította, amely szerint sokkal szigorúbb is annál.

A bizottságot arra kérte:

Ha nincs takargatni valójuk, akkor a támogatott médiumok listáját is hozzák nyilvánosságra.”

Daniel Freund hozta a formáját

Daniel Freund zöldpárti képviselő szerint, „amit Trump tesz az Egyesült Államokban, az világszerte felbátorítja a diktátorokat, így Orbánt is”.

A hírhedten magyarellenes politikus szerint a kormány továbbra is támadja az igazságszolgáltatást, támadja a gyülekezési szabadságot és a civil társadalmat.

Arra várunk, hogy Orbán úgy imitálja Putyint, hogy nála is kiesnek az ellenzéki politikusok az ablakon?”

– tette föl a kérdést a képviselő, aki szerint ettől már nem állunk távol.

Nem tudom elmagyarázni a választóimnak, hogy miért küldünk még mindig milliárdokat ennek az országnak”

– fakadt ki Daniel Freund, hozzátéve:

Itt az idő, hogy befagyasszák az összes pénzt, amíg le nem állítják a korrupciót, és meg nem védik az alapjogokat.”

Lebukással felérő beismerés

Daniel Freund-ot László András rántotta vissza a valóság talajára magasröptű szólamaiból, amikor a következő kérdést intézte hozzá:

Ön 2024 októberében Washingtonban tárgyalt a USAID-ről, mi volt ennek a tárgya?”

A zöld politikus beismerte hogy

a magyarországi helyzetről tárgyalt a szervezettel és az akkori amerikai kormányzat más szereplőivel is.

Elmondása szerint a magyarországi korrupció és „az ellopott pénz” volt a téma.

Jövő héten folytatódik Magyarország vesszőfutása

Michael McGrath zárszavában leszögezte, hogy szerinte a vita rámutatott, hogy Magyarországon komoly gondok vannak az alapvető demokratikus jogokkal.

Ígéretet tett arra, hogy az Európai Bizottság ismét tájékozódni fog a helyzetről, és figyelmesen nyomon követi majd a törvénytervezetet övező eseményeket.

Senkit nem kell megvédeni a gyülekezési jogtól, magát a gyülekezési jogot kell megvédeni az EU-ban”

– fogalmazott az uniós biztos, aki szerint a jogállamiság nem opcionális, hanem alapvető követelmény az unió minden tagállamában.

Fotó: AFP

Ezt is ajánljuk a témában

***

 

Összesen 40 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
rasdi1
2025. május 21. 19:21
Mindenekelőtt célszerű volna definiálni a "civil szervezet" fogalmát. Szerintem csak az tekinthető "civil szervezetnek", amelyik magyarországi állampolgárok "civil" célra alakított szervezete. Más téma az NGO, azaz nem-kormányzati szervezet, amelyik szervezet nem sorolható be sem a kormányzati sem a civil szervezetek kategóriájába. Ahogy az egyházakra mint szervezetekre vonatkozóan is vannak törvények, külön törvények vonatkoznának a "civil" szervezetekre, és külön a nem-kormányzati szervezetekre. Magyarországon politikai célú szervezetek a pártok, amelyekre szintén külön törvények vonatkoznak. Ezek figyelembevétele után már sokkal könnyebb volna szabályozni a külföldi pénzek elfogadhatóságát.
Dixtroy
2025. május 21. 19:19
"Ez fontos alkalom lesz arra, hogy konkrétan is eszmét tudjunk cserélni Magyarországgal." Persze, csak ti ezt úgy képzelitek el, hogy nyomjátok a fasz eszméteket és mi meg lecseréljük a sajátunkat rá.
survivor
2025. május 21. 18:04
Ugyan már: a nemzetközi jog egy kamu. Igaza annak van , aki az erősebb.
survivor
2025. május 21. 18:02
Kovács Ubul Hogy mi sérti a jogállamiságot azt MELYIK bíró, ügyész....mondja meg ?? A jogállamiságot hogy mérik ? Centivel, kilóval, szekundummal ? A Jogállamiság mértékegysége az :1 Brüsszel ? És az iszlámban : az 1 Allah ?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!